• 2 grudnia 2021

Pianka do pływania ma za zadanie ogrzanie naszego organizmu i zapewnienie nam ochrony. Im dokładniej dobrany rozmiar, tym lepiej obrobione są szwy, tym bardziej elastyczny jest materiał pianki, tym lepszy jest zamek błyskawiczny – i mniej wody dostaje się do środka. Jeśli dużo czasu spędzasz wokół wody to warto sprawdzić jaki wodoszczelny smartfon kupić.

Rodzaj

To jest pierwsza rzecz, od której należy zacząć wybór. Są pianki do łowiectwa podwodnego, aktywnych sportów wodnych (wakeboarding, kiteboarding, windsurfing, surfing), nart wodnych, tiathlonu. Każda z nich ma swoje własne cechy: w materiałach, cięciu, grubości, kolorze, obróbce szwów. Istnieją trzy rodzaje pianek: suche, półsuche i mokre. Suchy kombinezon doskonale nadaję się na narty wiosenno-jesienne, a także na narty w trudnych warunkach. Jest to kombinezon podobny do snowboardu, z uszczelnionymi mankietami, które nie przepuszczają wody. To najdroższe pianki na rynku. Półsuchy kombinezon może mieć od 3 mm do 6 mm. Są to pianki pełne z długimi rękawami i nogawkami, z dobrze wykończonymi szwami, zwykle zgrzewanymi z jednej lub obu stron, a pod szewkiem gumowym elementy pianki są sklejone i zszyte. Znaczenie kombinezonu półsuchego jest takie samo jak mokrego, tyle że przepuszcza znacznie mniej wody, dzięki bardziej technologicznemu wykonaniu. Mokra (pianka). To większość pianek o grubości od 1 mm do 5 mm. Z reguły są to pianki prostsze technologicznie, z prostszym i tańszym neoprenem.

Grubość neoprenu

Pianki mają grubość od 0,5 mm do 8-9-10 mm. W przypadku sportów aktywnych rzadko używa się pianek o grubości neoprenu większej niż 5-6 mm, ponieważ poruszanie się w takiej piance jest trudne. Wbrew powszechnemu przekonaniu grubość pianki nie jest decydującym czynnikiem w utrzymaniu ciepła, to tylko jeden z czynników. Grubość neoprenu nie wpływa znacząco na cenę pianki.

Model

Pianka może mieć różną budowę. Może to być pełny kombinezon, krótki kombinezon. Może mieć długie rękawy + krótkie nogawki, krótkie rękawy + długie nogawki, opcje z ¾ nogawkami lub rękawami, opcje czysto kobiece - wyglądają jak kostiumy zamknięte, ale wykonane z neoprenu. Opcji może być wiele, zwłaszcza wśród pianek damskich.

surferka siedząca na plaży w piance do pływania

Zapinanie

Najczęściej jest to zamek na plecach - najlżejszy do założenia, ale nie najlepszy pod względem wodoodporności. Zamek na klatce piersiowej - zamek na klatce piersiowej, trudniej jest założyć taką piankę, ale taki zamek przepuszcza mniej wody. Bez zamka - pianka, przechodzi przez kołnierz.

Materiał

Najlepsze pianki są wykonane z neoprenu. Zalety pianek neoprenowych :

• z reguły dobrze się rozciągają, co pozwala szybko zdjąć i założyć piankę;

• nie ma ograniczeń ruchu, niezależnie od pogody;

• uszkodzenie neoprenu jest dość trudne;

• kombinezon nie jest zbyt kapryśny i nie wymaga specjalnej pielęgnacji;

• znacznie tańsze niż modele gumowe;

• efekt długotrwałego zachowania ciepła ciała;

Neopren pozwala na użycie jasnych kolorów znanych ze sportów wodnych, w przeciwieństwie do czarnych gumowych kombinezonów. Zalety pianek gumowych:

• Odporne na działanie wiatru, niezależnie od siły wiatru;

• Dobrze ogrzewają ciało

Rodzaje szwów

Rodzaj obróbki szwów w dużej mierze decyduje o cenie pianki i jej jakości (zdolność utrzymania ciepła). Jest to kluczowy czynnik, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze pianki. Szwy Overlock to najtańszy szew w produkcji. Używany na prostych kombinezonach piankowych lub kombinezonach na ciepłe dni. Szwy płaskie to trwały i wygodny szew siedmio-nitkowy, który nie powoduje dyskomfortu ani podrażnień skóry. Gładki szew. Ta opcja jest droższa, ale używana również w prostych, niedrogich garniturach. Płaski szef- Części pianki są klejone i szyte na ślepo dla dodatkowej trwałości. Szwy zgrzewane to wyjątkowo trwały elastyczny szew, zabezpieczony od wewnątrz specjalnym paskiem dla większego komfortu.

Top