• 2 grudnia 2021

Snowboard przebojem zdobył serca wielbicieli białego szaleństwa. Aby jednak w pełni skorzystać z uroków i zalet jakie ma deska, należy dobrać odpowiedni jej rodzaj do naszej aktywności.

Styl jazdy

Najpierw musisz zdecydować o stylu i miejscu jazdy. Istnieją trzy główne style jazdy: All-mountain, Freestyle, Freeride.

All-mountain to uniwersalny styl jazdy. Snowboard all-mountain to wszechstronna deska, która nadaje się do jazdy na różnych stokach. Można nią jeździć na małych, dobrze przygotowanych stokach poza miastem. Można go zabrać w góry, gdzie stan śniegu może być zupełnie inny: od idealnie przygotowanych ratraków po luźny śnieg. Na takiej desce można jeździć po świeżym puszystym śniegu. Tego typu deska pozwala wypróbować proste triki lub skakać w snowparkach. To najlepszy wybór dla początkujących, dopóki nie zdecydują, w jakim stylu chcą się poprawić.

Styl freestyle w ostatnich latach szybko zyskuje na popularności. Ten styl obejmuje jazdę ze wszystkimi rodzajami skoków i trików na trampolinach, railach, halfpipe. Aby rozpocząć jazdę na nartach freestyle, musisz już umieć jeździć na snowboardzie i być w doskonałej kondycji fizycznej. Snowboardy freestyle różnią się od uniwersalnych lżejszą wagą, krótszą długością, większą elastycznością. Deska freestyle nie wyklucza jazdy na stokach, ale będzie niestabilna przy dużych prędkościach i na twardych stokach.

Styl freeride to jazda na nartach w dużych górach poza przygotowanymi trasami. Mogą to być tereny gdzie mamy puszysty, nieubity śnieg, a także powierzchnie lodowe z kamieniami i korzeniami drzew. Aby rozpocząć jazdę w tym stylu, musisz doskonale radzić sobie z jazdą na snowboardzie. Deski freeride są zazwyczaj dłuższe i sztywniejsze niż standardowe rozmiary i mają kierunkowy kształt zapewniający lepsze unoszenie się na puszystym śniegu.

Sztywność snowboardu

Ważnym kryterium przy wyborze snowboardu jest sztywność deski, która jest w dużej mierze zdeterminowana przeznaczeniem snowboardu i poziomem jazdy, do którego jest przeznaczona. Wielu producentów używa skali od 1 (najniższa twardość) do 10 (najwyższa) do wskazania twardości. Jednak takiego oznaczenia nie można uznać za uniwersalne: deski o tej samej wartości sztywności różnych marek mogą w rzeczywistości być różne. Wygodniej jest skupić się na trzech stopniach twardości: niskiej, średniej, wysokiej.

snowboardzista skaczący na snowboardzie

Kształt snowboardu

Kolejnym ważnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze snowboardu, jest jego kształt. Kształt snowboardu jest bezpośrednio związany z jego przeznaczeniem i stylem jazdy. Pod względem kształtu wszystkie deski dzielimy na trzy typy:

Kierunkowe - kształt charakterystyczny dla desek All-mountain i Freeride. Takie deski mają jasno określony kierunek ruchu.

Twintip (lub TrueTwin) - absolutnie symetryczny kształt deski. Te deski są idealne do jazdy freestyle, ponieważ są zaprojektowane do jazdy w dowolnym kierunku.

Directional-twin - połączenie symetrycznego kształtu i sztywności kierunkowej. Takie deski nadają się również do uniwersalnej jazdy dla tych, którzy lubią sztuczki, od czasu do czasu spiny oraz do jazdy w snowparkach.

Odchylenie deski snowboardowej

Odchylenie deski snowboardowej to jedna z najważniejszych cech, która w dużej mierze decyduje o jej „charakterze”. Odchylenie deski snowboardowej można zobaczyć po umieszczeniu jej na płaskiej powierzchni i spojrzeniu z profilu. Istnieją cztery główne ugięcia: camber, rocker, flat i hybrid.

W stanie nieobciążonym deska z ugięciem typu camber ma dwa punkty styku z nawierzchnią: przed podniesieniem taila i przed podniesieniem nosa. Środkowa część jest zakrzywiona do góry. Kiedy jeździec stoi na desce, wyrównuje się ona pod jego ciężarem, a powierzchnia kontaktu deski ze śniegiem jest zmaksymalizowana. Uważa się, że camber zapewnia desce doskonałą stabilność przy dużej prędkości i na dobrze przygotowanym stoku. Camber jest również dobry do desek freestyle.

Top