• 2 grudnia 2021

Zwłaszcza początkujący narciarze, często mają problem z wyborem odpowiednich nart. Tymczasem optymalny kształt, długość i szerokość, mają kluczowy wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Długość

Długie narty są bardziej stabilne niż krótkie przy dużych prędkościach, łatwiej jest utrzymać ciało w określonej pozycji oraz łatwiej się rozpędzać i hamować. Te narty mają lepsze właściwości biegowe w głębokim śniegu. Krótkie narty są zwrotne, nadają się do krótkich, stromych tras i są bardziej stabilne na nierównościach. Ponadto są dużo lżejsze od długich, dzięki czemu stanowią doskonały wybór dla kobiet i dzieci.

Szerokość

Wąskie narty radzą sobie lepiej na oczyszczonych szlakach, są bardziej zwrotne i lżejsze. Szerokie, jak również długie, lepiej nadają się do jazdy po świeżo opadłym śniegu i nieprzygotowanym torze i pagórkach, mają lepsze właściwości jezdne przy dużych prędkościach. Narty o średniej szerokości (70-85 mm) są bardziej uniwersalne, dobre na większość stoków. Dlatego są zalecane dla początkujących.

Sztywność

Kwestia sztywności nart z pewnością zmyli początkującego. Jednak wśród narciarzy z doświadczeniem nie ma dominującej opinii o tym, które narty są lepsze. Optymalnie jest wziąć pierwsze narty o średniej twardości, a następnie dokonywać korekty pod kątem swoich własnych odczuć. Miękka narta będzie wygodna przy niskich prędkościach, a twarda da przewagę w pokonywaniu dużych stoków i ciasnych zakrętów.

Geometria

Tu wszystko zależy od wielkości i promienia bocznych wycięć: małych i dużych. To właśnie ten parametr odpowiada za zdolność nart do wchodzenia w zakręty. Wystarczy spojrzeć z boku na narty od strony jego powierzchni ślizgowej.

osoby na nartach czekające przed zjazdem

Określanie długości nart

Przede wszystkim należy dobrać narty do swojego wzrostu. Jeśli tego nie zrobimy, jazda na nartach będzie znacznie trudniejsza. Narty do jazdy zjazdowe powinny być o 10-15 cm dłuższe niż wynosi wzrost użytkownika. A długość nart do stylu klasycznego o 25-30 cm dłuższa niż sam narciarz. Dla początkujących w jeździe na nartach ważne jest, aby pamiętać, że krótkie narty są dużo łatwiejsze w prowadzeniu - doskonale nadają się do treningu. Dla doświadczonych sportowców lepsze będą dłuższe narty, ponieważ lepiej się ślizgają. W przypadku narciarstwa zjazdowego ważna jest również długość. Wpływa na stabilność i obsługę, a także promień skrętu. W klasycznych nartach do biegania niewystarczająca długość zmniejsza poślizg, co również prowadzi do spadku prędkości.

Rodzaje nart

Istnieją dwie główne klasy nart zaprojektowanych do różnych celów - biegowe i zjazdowe. Te pierwsze są stworzone do pokonywania odległości na stosunkowo płaskim zaśnieżonym terenie. Drugie do jazdy po stromych zboczach górskich i akrobacje. Istnieją też specjalne narty dla kobiet i dziewcząt, zaprojektowane z uwzględnieniem anatomii i fizjologii kobiet. Mają też kolorowy design i szereg innych funkcji. Narty damskie są bardziej miękkie i lżejsze niż narty uniwersalne. Są łatwe w obsłudze i wymagają mniejszej siły. Wiązania na nogi są również ustawione z uwzględnieniem środka ciężkości, którego położenie jest inne dla kobiet.

Biegi narciarskie

Jeśli nie planujesz wyjeżdżać w góry, ale wolisz jeździć na nartach po płaskim terenie, wybierz narty biegowe. Narciarstwo biegowe tradycyjnie dzieli się na łyżwowe, klasyczne i kombinowane. Ponadto, w zależności od rodzaju materiału, rozróżnia się plastikowe i drewniane narty. Te drewniane są stosunkowo niedrogie, ale ważą znacznie więcej niż narty plastikowe. Są odpowiednie dla tych, którzy używają nart do okazjonalnych spacerów. Aby gładka narta biegowa działała, należy odpowiednio nanieść na jej dolną powierzchnię specjalną maść. Główną zaletą nart plastikowych jest ich waga i prostota. Nadają się zarówno na trasy górskie, jak i biegowe. Zabieranie takich nart na wycieczkę jest bardzo wygodne. Ponadto produkty z tworzyw sztucznych nie wymagają smarowania ani dodatkowej pielęgnacji.

Top