• 2 grudnia 2021

Hulajnoga elektryczna to nie tylko narzędzie do jazdy po mieście, ale bardzo wygodny i przyjazny dla środowiska środek transportu, pod wieloma względami przyćmiewający zwykły rower.

Jaką moc silnika wybrać?

Jeśli chodzi o moc silnika to optymalny wybór przedstawia się następująco:

• do 250 W - dla dziewcząt i nastolatków

• ponad 250 W - dla mężczyzn i miłośników prędkości

Im mocniejszy silnik elektryczny wbudowany w koło, tym szybsze przyspieszenie i lepsza przyczepność podczas pokonywania wzniesień. Dotyczy to szczególnie osób o dużej wadze - od 90 kg. W przypadku lżejszych osób wystarczy moc 250 watów. Taki silnik pozwoli na płynniejszą jazdę, a akumulator nie będzie się tak aktywnie zużywał. Najlepszą opcją dla osób o wadze powyżej 80 kg jest silnik o mocy 350-500 W. Mocniejsze silniki, do 1000 W, oprócz szybkiego przyspieszenia, zapewnią możliwość pokonywania stromego wzniesienia, ale akumulator podczas tej wspinaczki – szybko się wyczerpie. Warto jednak wspomnieć, że oprócz mocy silnika ważnym parametrem jest również średnica koła.

Jaka jest optymalna średnica koła dla skutera elektrycznego?

To zależy na jakiej powierzchni będziesz najczęściej jeździć:

• do 7 cali - dla gładkiego asfaltu

• więcej niż 7 cali - opcja uniwersalna

Tutaj wszystko jest proste - im mniejsza średnica koła, tym mniej mocny silnik jest potrzebny do przyspieszenia. Jednak takiej hulajnodze będzie bardzo trudno przejechać przez przeszkody na drodze, takie jak pęknięcia i dziury, spoiny w płytach chodnikowych, kamyki i zwykła ubita ziemia. Dotyczy to kół 5-6-calowych. Ich przeznaczeniem jest tylko gładki asfalt. Jeśli potrzebujesz kompleksowego rozwiązania, lepiej skupić się na hulajnogach z kołami 8-10 cali. Doskonale jeżdżą po asfalcie, kamyczkach, wilgotnym i stosunkowo miękkim podłożu, nie obciążając silnika i akumulatora. Ich wadą jest jednak większa waga.

Rozmiar i waga: szukanie kompromisu

Ta cecha nie jest brana pod uwagę przez wszystkich, ponieważ wybierając hulajnogę dla osoby dorosłej – jej waga nie jest dla nas aż takim obciążeniem, podobnie jak wielkość pojazdu. Każda hulajnoga ma z reguły składaną konstrukcję i po złożeniu zajmuje znacznie mniej miejsca niż jakikolwiek rower. Z drugiej strony, nawet po złożeniu, może być bardzo ważne, ile zajmie miejsca na długości i szerokości, aby można było ją zabrać ze sobą na wakacje. Z reguły szerokość bagażnika samochodu wynosi 950-1000 mm. W związku z tym przy wyborze hulajnogi zapytaj o jej wymiary po złożeniu. Może się to również przydać podczas transportu urządzenia środkami transportu publicznego. Doświadczenie pokazało, że hulajnogi o długości do 1100 mm i 8-calowych kołach dobrze pasują do bagażnika. Koła o średnicy 10 cali i więcej zwiększają wymiary do n1200 mm, co może być problemem dla właścicieli mniejszych samochodów.

Im większe koła, tym mocniejszy silnik i bardziej pojemny akumulator. Te dwa czynniki prawie podwajają wagę hulajnogi. Model z 8-calowymi kołami i akumulatorem 12 000 mAh (36 V) waży około 13 kg, a hulajnoga z 10-calowymi kołami i akumulatorem 18 000 mAh (48 V) waży 25–28 kg.

Hulajnoga elektryczna

Jak wybrać skuter elektryczny dla osoby dorosłej?

Z doświadczenia możemy powiedzieć, że hulajnogę o wadze 13 kg można podnosić i przenosić przez krótki czas bez szkody dla zdrowia (zwłaszcza osoby dorosłej). Jednak przenoszenie 25-28 kg, nawet na odległość 10 m, może być dla kogoś zadaniem już ponad jego siły. Bateria o pojemności 8500 mAh z użytkownikiem ważącym około 80 kg wystarcza na około 14-16 km jazdy po asfalcie i twardym podłożu bez mocnych poślizgów. Oznacza to, że nie można pojechać dalej niż 7 km od punktu startu, aby mieć gwarancję powrotu do domu skuterem elektrycznym, a nie pieszo. To zazwyczaj wystarcza na dojazdy do pracy i z powrotem. Przy wyborze hulajnogi radzimy skupić się na pojemności akumulatora 12,500 lub 18200 mAh (pierwszy waży około 2,2 kg, drugi około 3,5 kg). Taka bateria (mówimy o 12500 mAh) powinna wystarczyć na łączną drogę 25-28 km, tj. około 14 km w jedną stronę. Tę odległość pokonasz pieszo w 6 godzin.

Top