• 2 grudnia 2021

Rowery elektryczne wciąż uznawane są za swoistą ciekawostkę. Jednak ich popularność nieustanne rośnie. Czym są rowery elektryczne?

Jak ogólnie działają rowery elektryczne?

Krótko mówiąc, każdy rower ma silnik elektryczny, który czerpie energię z akumulatora i napędza koło. Akumulator jest zamontowany na bagażniku, na ramie lub wbudowany w ramę, w zależności od modelu roweru. Istnieją modele z napędem na przednie i tylne koła, które działają w oparciu o koło motorowe ze zintegrowanym silnikiem. Inną opcją jest napęd, który wykorzystuje oba koła i znajduje się w okolicy pedałów. Wszystkie rowery elektryczne mają również kontroler - steruje on elektroniką i przesyła prąd między komponentami. Kolejną ważną częścią jest „komputer pokładowy”. Na jego ekranie możesz monitorować stan naładowania baterii, tryb zużycia energii i prędkość.

Jak to działa?

Elektrycznymi rowerami można jeździć bez konieczności pedałowania. Kierowca nie pedałuje i po prostu cieszy się jazdą. Inną opcją są modele ze wspomaganiem obracania. Nie robią wszystkiego za ciebie, a jedynie pomagają w pedałowaniu: silnik jest podłączony na starcie, przyspieszaniu i na trudnych odcinkach, a ty kontrolujesz jego moc. W takich modelach trzeba pedałować, ale przy znacznie mniejszym wysiłku niż w rowerach mechanicznych. Dzięki temu możesz pokonywać naprawdę duże odległości, podjeżdżać pod strome wzniesienia. Komputer oszczędza energię baterii i nie odbiera przyjemności i korzyści płynących z jazdy na rowerze.

Jak długo możesz podróżować na jednym ładowaniu baterii?

To zależy od jego mocy. Aby zaplanować wycieczkę, należy podzielić moc akumulatora (wskazaną w watogodzinach w karcie katalogowej roweru) przez 12,5. Otrzymana liczba to odległość, jaką rower pokona bez doładowania. Należy jednak pamiętać, że ta formuła jest odpowiednia tylko dla rowerów elektrycznych z przepustnicą. Jeśli silnik jest w trybie wspomagania obrotów, jedno ładowanie wystarczy na kilka długich jazd z rzędu. Najczęściej akumulator wystarcza na wycieczki od 40 do 120 kilometrów, w zależności od terenu. Możesz go naładować w trzy godziny ze zwykłego gniazdka.

Co się stanie, jeśli w moim rowerze zabraknie mocy?

Nic. Przecież po rozładowaniu akumulatora rower elektryczny nie przestaje działać. Możesz kontynuować jazdę, pedałując tak, jak na zwykłym rowerze.

Jak często należy wymieniać baterie?

Zależy to od baterii. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najtańsze, ale wytrzymują tylko 500-600 ładowań. Akumulatory litowo-jonowe są droższe i wytrzymują 1000 cykli ładowania. Istnieją również akumulatory litowo-fosforanowe, ale są one wielokrotnie droższe, więc prawie nigdy nie są używane.

Rower elektryczny

Zalety

Rowery elektryczne są często wykorzystywane jako alternatywa dla samochodu osobowego lub transportu publicznego. Wiele osób kupuje je, gdyż są wygodne w poruszaniu się po mieście. Kolejna ważna zaleta tej technologii to absolutna przyjazność dla środowiska transportu, wzmocniona funkcjonalnością i szybkością transportu elektrycznego. Jeśli zwykły rower wymaga od rowerzysty znacznego wysiłku, to elektryczny rower pozwoli łatwo i szybko pokonać najtrudniejsze odcinki trasy. Jednocześnie nie generuje hałasu, spalin, ani w żaden inny sposób nie zatruwa otoczenia. Oto 10 głównych zalet skutera elektrycznego:

• Możliwość szybkiego startu pod górę

• Rozszerzony wybór tras - strome podjazdy i duże odległości przestają być problemem.

• W przypadku wyczerpania się baterii można użyć pedału nożnego.

• Akumulatory są ładowane z domowego źródła zasilania.

• Dostępność źródła zasilania pojazdów elektrycznych.

• Transport towarów jest uproszczony.

• Lekka waga (w porównaniu do motocykli i skuterów).

• Rentowność (w porównaniu z motorowerem).

Top