• 2 grudnia 2021

Trampki, sneakersy czy adidasy już dawno przestały być tylko obuwiem sportowym. Miłośnicy długich spacerów powinni zadbać o jakość i wygodę kupowanego obuwia. Jak wybrać odpowiednie buty do biegania i do codziennego chodzenia?

Główne cechy

Dobre buty do chodzenia powinny mieć grubą, amortyzującą podeszwę, sztywny obcas zapewniający stabilność stopy i mocowanie stawów oraz być elastyczne. Buty do biegania są zorientowane w kierunku pochylenia ciała do przodu, co jest niedopuszczalne podczas chodzenia. Wybierz wytrzymałą podeszwę, która ochroni stopę przed kamieniami, wybiciami na drodze. Pięta powinna być mocna i wysoka. Do chodzenia po trudnym terenie preferuj trampki z amortyzacją. Obecność podbicia zapobiegnie pojawieniu się płaskich stóp i nie pozwoli nodze szybko się męczyć podczas chodzenia lub ćwiczeń. Wybierz wkładki, które są bardzo chłonne i łatwo dostępne. Górna część buta powinna być oddychająca, w części palcowej można umieścić siateczkę zapewniającą odpowiedni poziom wentylacji stopy.

Rodzaj chodzenia determinuje rodzaj butów

Jak wybrać wygodne buty do biegania do chodzenia po asfalcie? Zastanów się, gdzie i jak będziesz chodzić. Rodzaj spacerów kształtuje dobór modelu do wyznaczonych celów. Wybierz wygodne i oddychające trampki do codziennego noszenia. Wybierz lekkie, antypoślizgowe i przewiewne buty na siłownię i rekreacyjne spacery. Główną funkcją sneakersów jest stabilizowanie kostki podczas uprawiania sportu.

Trampki używane poza miastem są przeznaczone do biegania w górę i w dół na długich dystansach. But posiada kolce na podeszwie, dodatkową amortyzację, a pięta i palce wykonane są z wytrzymałego materiału. Jeśli twój but ma wodoodporną cholewkę, zapewni ci ona ochronę przed deszczem i wilgocią. Zwróć uwagę, jak wybrać odpowiedni rozmiar buta do chodzenia po asfalcie i poza miastem. Buty nie powinny uciskać, utrudniać ruchu, powodować dyskomfortu.

buty sportowe

Zalecenia dla mężczyzn i kobiet

Preferuj markowe sklepy sportowe. Można tam kupić wysokiej jakości buty, dostosowane do wszelkich standardów i przeznaczone do noszenia w mieście i trudnym terenie. Dobre sznurowanie zapewni bezpieczne dopasowanie do stopy. Wkładka odgrywa ważną rolę. Dobrze, jeśli wychodzi swobodnie z buta. Wysokiej jakości sneakersy posiadają gruby obcas, który został kilkakrotnie zszyty. Elastyczność butów zapewniają elastyczne skarpetki. Dociśnij powierzchnię, jeśli wgniecenie szybko zniknęło, buty nadają się do uprawiania sportu. Podeszwa powinna zginać się w czubku buta. Jeśli zgina się w kilku miejscach lub się nie ugina, odłóż te buty na bok.

Sezonowość

Na upały wybierz model z dobrą wentylacją. Na zimno odpowiednie są trampki z kombinacją membrany i izolacji: zwiększają ochronę przed zimnem i wiatrem, dłużej utrzymują ciepło. Membrana chroni przed chlapiącym deszczem, ale jeśli woda dostanie się do wnętrza buta, to tam pozostanie. Dlatego unikaj biegania w butach membranowych w głębokich kałużach, strumieniach, zaspach lub chroń stopy specjalnymi wodoodpornymi getrami. W deszczową pogodę wskazane są modele z impregnacją odporną na zabrudzenia i wilgoć.

Top