• 2 grudnia 2021

Zima to wspaniała pora roku. Zwłaszcza gdy w ośrodku narciarskim rozkoszować się możemy śniegiem, słońcem i adrenaliną. Aby jednak w pełni skorzystać z zimowego szaleństwa, należy zaopatrzyć się w kurtkę narciarską czy snowboardową.

Kurtka narciarska

Zacznijmy od wyboru kurtki narciarskiej. Na współczesnym rynku jest wielu producentów odzieży tego typu, ale istnieje kilka podstawowych kryteriów, na podstawie których można wybrać kurtkę narciarską dobrej jakości i w przystępnej dla siebie cenie. Wodoodporna - Jest to jedno z najważniejszych kryteriów określających, jak długo kurtka nie zamoknie, jednostka rozmiaru to „mm”. Minimalna wartość powinna wynosić co najmniej 5000, ale w tym przypadku warto pamiętać, że kurtka zamoknie podczas obfitych opadów śniegu w ciągu kilku godzin. Najlepiej zdecydować się na kurtkę narciarską o wodoodporności 10000 mm i większej.

Przepuszczalność pary wodnej. Wskaźnik ten określa, jak skutecznie membrana kurtki narciarskiej odprowadza wilgoć z ciała, jednostka wymiarowa „g / m2 / 24h”. Minimalny wskaźnik powinien wynosić co najmniej 5000, ale lepiej wybrać model o przepuszczalności pary wynoszącej 1000 i więcej.

Izolacja. Jednostka wymiarowa „g / m2”. Warto w tym miejscu doprecyzować, że wybierając kurtkę narciarską, trzeba również zdecydować, czy będzie to kurtka puchowa, czy też kurtka narciarska będzie z ociepleniem syntetycznym (zazwyczaj mają wyższe wskaźniki paroprzepuszczalności) niż ich puszyste odpowiedniki, dzięki wysokiej produktywności tych materiałów. Tutaj musisz wybrać na podstawie swojej aktywności, im niższa gęstość, tym mniej ciepła kurtka. W przypadku kurtek puchowych zwykle wskazuje się tylko materiał izolacyjny, bez gęstości. W przypadku kurtek z syntetyczną podszewką, minimalna gęstość izolacji to 40 g / m2, maksymalna to 100 g / m2.

Rozmiar

Rozmiar można łatwo dobrać zgodnie z siatką wymiarową dostarczoną przez producenta (jeśli zamawiasz przez sklep internetowy), choć lepiej oczywiście zawsze kurtkę zmierzyć. Pamiętaj, że jazda na nartach jest sportem kontuzjogennym, więc nie zaniedbuj swojego sprzętu ochronnego. Jeśli zamierzasz korzystać z ochraniaczy (ochraniacze pleców, ochraniacze łydek) to lepiej wybrać kurtkę narciarską o pół rozmiaru lub o jeden rozmiar większą (odzież narciarska w przeciwieństwie do snowboardu jest dość dopasowana).

narciarka

Materiał

Osobno warto porozmawiać o materiale, z którego korzystają współcześni producenci odzieży narciarskiej. O tym, jaki materiał wybierzemy, decyduję nasza aktywność. Sport jako rekreacja wymaga zastosowania kurtki, której cechą jest zapewnienie nam ciepła. Warto wybrać drogą kurtkę stworzoną przy użyciu nowoczesnych technologii z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów.

Freeride, narciarstwo alpejskie, alpinizm wymagają zupełnie innego sprzętu. Kurtki narciarskie powinny być lekkie i kompaktowe, uniwersalne, o anatomicznym kroju. Szczególną uwagę należy zwrócić na materiał, który musi oddychać i zapewniać odpowiednią wentylację. Warto też zwrócić uwagę na producenta. Sprawdzona firma to gwarancja wysokiej jakości odzieży.

Top