• 2 grudnia 2021

Odpowiedni strój do biegania pozwala nie tylko wygodniej uprawiać ten sport, ale też chroni nas przed przegrzaniem i przeziębieniem.

Nogi

Zainwestowałeś więc w dobrą parę butów do biegania. Nie odkładaj jeszcze portfela - równie ważne jest noszenie odpowiednich skarpet, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy. Idealne są specjalistyczne skarpety do biegania - zaprojektowane tak, aby stopy były ciepłe, suche i pozbawione pęcherzy. Unikaj skarpet ze szwami na palcach, ponieważ mogą one powodować pęcherze. Skarpety z dodatkową wyściółką wokół pięty i śródstopia zapewnią oczywiście dodatkową amortyzację i ciepło.

Spodenki

Idealne spodenki do biegania są wykonane z miękkiego nylonu. Są lekkie, miękkie, pozwalają na przepływ powietrza i pozwalają uniknąć otarć i podrażnień, a ponadto mają kształt zapewniający pełną swobodę ruchów. Niektórzy biegacze wolą ciasne spodenki z lycry, takie jak te noszone przez sprinterów.

Kamizelka / T-shirt

Przede wszystkim należy unikać bawełny. Wielu biegaczy nosi kamizelki i t-shirty z polipropylenu. Ten sztuczny materiał jest lekki nawet po zamoczeniu i odprowadza pot ze skóry do zewnętrznej warstwy ubrania, skąd może odparować, zapewniając wygodę i suchość.

Warstwa podstawowa

Wiele osób nosi koszulki z długimi rękawami z polipropylenu. Możesz je kupić w różnych grubościach. Inni wolą naturalne włókno cudowne, wełnę merynosów. Obie tkaniny mają swoje wady i zalety, na przykład Polypro dobrze wchłania pot, ale jest podatne na zapach. Merynos jest ciepły, gdy jest mokry, ale zwykle jest droższy.

kobieta w stroju do biegania

Legginsy

Jeśli jest zimno, idealnym wyborem są legginsy do biegania. Wspierające i rozciągliwe, nie „taplają się” w błocie ani kałużach. Dostępne są również rajstopy zimowe - mają one termiczną podszewkę z polaru, a czasem panele wiatroodporne dla dodatkowej izolacji. Warstwę najlepiej nosić zimą

Kurtki

Lekkie, nieprzemakalne i wiatroodporne kurtki są bardzo przydatne podczas biegania. Zwykle są wykonane z nylonu Ripstop lub droższego Pertexu. Możesz również kupić lekką wodoodporną, oddychającą kurtkę. Najdroższe modele są wykonane z najnowszej tkaniny Gore-Tex lub lekkiej Active. Popularną, lekką alternatywą dla kurtki przeciwdeszczowej jest kamizelka bez rękawów. Świetnie sprawdzą się w łagodniejsze zimowe dni, gdy zakłada się ją na długi rękaw. Jednym minusem jest to, że nie możesz zawiązać jej w talii, jeśli zrobi się za gorąco. Zakrycie dłoni i głowy jest niezbędne w niskich temperaturach. Czapki i rękawiczki z polaru są bardzo ciepłe i często odporne na wiatr.

Na co zwrócić uwagę wybierając odzież do biegania?

Podczas aktywności fizycznej wzrasta tempo krążenia krwi w organizmie, wzrasta puls i rozpoczyna się proces termoregulacji. Na naszym ciele znajdują się strefy szczególnie aktywne w oddawaniu nadmiaru ciepła: czoło, strefa szyi, pachy, splot słoneczny, dolna część pleców. To w tych obszarach ciała występuje najbardziej obfite pocenie. Producenci odzieży sportowej uwzględniają powyższe cechy ludzkiego ciała, dlatego produkują odzież specjalistyczną, idealną do aktywnej aktywności fizycznej. Taka odzież posiada specjalne przewiewne obszary sąsiadujące z obszarami wzmożonego przenikania ciepła u człowieka, dzięki czemu usuwa nadmiar wilgoci, nie dopuszczając do zamoczenia odzieży.

Top