• 2 grudnia 2021

Odzież do biegania to także ważny element przy uprawianiu tego sportu. To ona określi, jak komfortowo będziesz się czuć podczas treningu - czy będzie ci gorąco, czy wilgoć wyparuje z ciała, czy się na nim zgromadzi.

Odzież na lato

W żadnym wypadku nie powinieneś nosić ubrań wykonanych z naturalnych tkanin - nie mają one wystarczającej oddychalności do aktywnych ćwiczeń. Do biegania najbardziej odpowiednie są syntetyki - poliester i poliamid. Oddychają wystarczająco i mogą mieć różne - mniej lub bardziej gęste - tekstury z różnymi technologiami usuwania wilgoci z powierzchni odzieży. Regularne szwy wolumetryczne mogą powodować otarcia podczas długich, intensywnych treningów, więc jeśli dużo biegasz, obecność lub brak płaskich szwów i uszczelnień termicznych będzie dla ciebie szczególnie ważna. Wszystko tutaj jest tak proste, jak to tylko możliwe - im więcej biegasz, tym mniej niewidoczne powinny być szwy. Warto również zwrócić uwagę na obecność kieszeni na klucze i smartfona - mogą one zastąpić dla ciebie specjalne urządzenia i uchronić cię przed noszeniem dodatkowego wyposażenia.

Mimo że bieganie w upale może wydawać się ciężkim zadaniem, które negatywnie wpływa na nasze zdrowie, to zaledwie 10 dni biegania w upalne dni może zwiększyć twoją wydajność o 5%,. Ciepło jest korzystne dla treningu biegacza, tak bardzo, że w niektórych przypadkach może konkurować z treningiem wysokościowym.

W lecie upewnij się, że twoje buty do biegania są wykonane z oddychających materiałów, z siateczkowymi otworami wentylacyjnymi na cholewce, aby zwiększyć przepływ powietrza, aby schłodzić stopy i zapobiec przegrzaniu. Zainwestuj w parę dobrych technicznych skarpet do biegania, aby stopy były chłodne i odprowadzały wilgoć z dala od skóry. Jeśli chodzi o odzież do biegania, zawsze wybieraj tą odprowadzającą pot, szybkoschnącą i oddychającą. Unikaj wszystkiego, co bawełniane; nie tylko zatrzymuje ciepło, ale także wchłania pot, zatrzymując wilgoć na skórze, zwiększając ryzyko otarć. Chociaż wydaje się to sprzeczne z intuicją, szukaj warstw wełny, które są zaprojektowane tak, aby zapewnić Ci chłód. Wełna w naturalny sposób odprowadza wilgoć i szybko schnie. Jest również naturalnie antybakteryjny, dzięki czemu idealnie nadaje się do biegania w cieplejsze dni. Podobnie bielizna termoaktywna z długimi rękawami przeznaczona na chłodniejsze zimowe dni świetnie sprawdza się podczas biegania latem.

osoba w stroju biegacza biegająca w okresie jesienno-zimowym

Odzież na zimę

W okresie jesienno-zimowym szczególnie ważne jest zwrócenie uwagi na właściwości termoizolacyjne odzieży - każda hipotermia podczas treningu to ryzyko przeziębienia. Dlatego kurtkę lub bluzę należy nosić również na T-shircie odprowadzającym wilgoć, który pomoże ci zachować ciepło. Nie wolno nam zapominać, że bez względu na to, jak zimno jest na zewnątrz, podczas biegania nadal będziesz się pocić, co oznacza, że zimny wiatr oznacza duży dyskomfort. Kurtka membranowa to niezbędny element jesiennego stroju biegacza. Właściwości hydrofobowe i wodoodporność ochronią również organizm przed hipotermią.

Top